Jak zapewnić właściwy poziom wilgotności powietrza i ściółki?


Przemysław Marek


Można śmiało powiedzieć, że woda jest najważniejszą substancją na Ziemi. Warunkuje istnienie życia, bierze udział w wielu procesach fizyko-chemicznych oraz stanowi cenny surowiec. Dzięki obiegowi hydrologicznemu krąży nieprzerwanie w środowisku, zmieniając swój stan skupienia. W rolnictwie, w tym także w produkcji zwierzęcej, również ma duże znaczenie, gdyż służy do wielu celów: od zwykłego pojenia zwierząt, po przeprowadzanie różnych zabiegów technologicznych. Niekiedy woda może stanowić problem w chowie zwierząt. Wilgoć występująca w ściółce lub w powietrzu w zbyt małej lub dużej ilości obniża warunki dobrostanowe zwierząt oraz ma negatywny wpływ na całą technologię chowu i stan techniczny budynku.
 
Literatura:
Mituniewicz T., 2013, Mikroklimat w pomieszczeniach dla drobiu, OID 12/2013
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej
Sobczak J, Waligóra T. 2005, Systemy utrzymania drobiu. Poradnik, Standardy dla gospodarstw rolnych, IBMER Warszawa, monografia.
Wysocki K., 2008, Docieplanie budynków, Wydawnictwo KaBe Krosno.

Wstecz

Partnerzy

Zakup czasopisma