Polskie Drobiarstwo
Ogólnopolski miesięcznik dla producentów drobiu i pasz
Zakup czasopisma

Polecamy nowy numer

MRiRW przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie stawek dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt” za kampanię 2023 roku. Stawki płatności dobrostanowych są wyższe od zakładanych w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027, co wynika z korzystnego kursu euro. Dzięki temu rolnicy otrzymają wyższą od zakładanej kwotę płatności dobrostanowej.Przypomnijmy, że w chowie kur niosek ekoschemat wymaga m.in., aby chów kur był bezklatkowy na ściółce, obsada wynosiła 7 szt./m2, na jedno gniazdo przypadało 5 kur, a kurnik jest wyposażony w grzędy. Natomiast w tuczu kurcząt brojlerów ekoschemat wymaga m.in., aby zagęszczenie wynosiło max. 20 szt. kurcząt na m2 pod warunkiem, że masa ciała łącznie kurcząt brojlerów nie przekracza 30 kg/m2, w ciągu doby światło jest wyłączone co najmniej przez 6 godzin, a kurnik jest wyposażony w przedmioty absorbujące uwagę kurcząt.Przedstawiony przez MRiRW projekt rozporządzenia wprowadza progi degresywności. Polegają one na tym, że chów kur niosek lub kurcząt brojlerów zgodnie z wymaganiami ekoschematu będzie premiowany płatności wg następujących progów:·        do 100 DJP – 100% płatności (kury 1 DJP = 250 szt., brojlery 1 DJP = 278 szt.),·        powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75% płatności·        powyżej 150 DJP – brak płatności.Po spełnieniu powyższych wymagań producent jaj spożywczych otrzyma dopłatę w wysokości 14,72 zł/kurę, natomiast kurcząt brojlerów w wysokości 0,21 zł/kurczę.
Rosyjskie władze dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju zachęt oraz przeciwdziałaniu zmowie monopolowej niektórych firm przywróciły w ostatnich tygodniach równowagę na rynku drobiowym. Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2023 r. ceny mięsa drobiowego i jaj rosły niewspółmiernie wywołując u klientów uzasadniony niepokój. Pojawiały się też okresowe braki mięsa drobiowego w handlu, szczególnie dokuczliwe we wrześniu 2023 r. i w styczniu br.Obecnie cena mięsa drobiowego z kurcząt brojlerów uległa nieznacznemu obniżeniu o 0,1% do 157 rubli (1,73 USD) za kg, natomiast cena za 10 jaj spadła o 1,3% do 89,7 rubli (0,99 USD). „Dzięki podpisaniu nowych umów handlowych między producentami i sieciami sklepów, które zostały zawarte z udziałem przedstawicieli władz rosyjskich, zaopatrzenie rynku w mięso drobiowe i jaja uległo normalizacji” – stwierdził Maxim Shaskosky, szef Rosyjskiej Federalnej Agencji Antymonopolowej w rozmowie z Alexeyem Mishustinem, premierem rządu rosyjskiego.Działania w celu przywrócenia równowagi na rosyjskim rynku mięsa drobiowego i jaj były możliwe dzięki przyjęciu w grudniu 2023 r. przez rosyjski rząd Dekretu zobowiązującego m.in. lokalne władze w regionach do radykalnego przeciwdziałania niekontrolowanemu wzrostowi cen oraz nieregularnym dostawom mięsa drobiowego i jaj, co wywoływało zaniepokojenie wśród klientów. Przeprowadzone przez Agencję Antymonopolową szczegółowe analizy postępowania producentów mięsa drobiowego i jaj wykazały, że nie było żadnych powodów, aby – jak wcześniej twierdzili przedstawiciele przemysłu drobiarskiego – podnosić ceny mięsa drobiowego czy jaj z powodu wzrostu kosztów produkcji.Równocześnie rosyjskie władze postanowiły wesprzeć rozwój produkcji drobiarskiej w 2024 r. poprzez łatwiejszy dostęp do tańszych, subsydiowanych przez rząd, kredytów bankowych. W związku tym spodziewany jest wzrost produkcji mięsa drobiowego w 2024 r. o 2% (produkcja w 2023 r. wyniosła 5,156 mln ton) oraz jaj o 1,2% (produkcja w 2023 r. wyniosła 46,6 mld szt.).Rosyjski przemysł drobiarski od pewnego czasu ma problemy z niedoborem jaj wylęgowych. Brakuje zarówno stad reprodukcyjnych, jak i zaplecza lęgowego (zakłady wylęgowe piskląt). Głównymi eksporterami jaj wylęgowych do Rosji są Turcja i Niemcy, ale także UK, Kanada czy Węgry. Wprawdzie cena jaj wylęgowych w krajach UE była nawet przez pewien czas w 2023 r. niższa aniżeli w Rosji, co skutecznie zniechęcało rosyjskich producentów do rozwoju zaplecza reprodukcyjnego, ale kolejne ogniska grypy ptaków oraz wahające się koszty produkcji (inflacja, energia, pasze) wywołały także brak równowagi cenowej u tradycyjnych dostawców jaj wylęgowych do Rosji.
Wykorzystanie metody amplifikacji izotermicznej DNA za pośrednictwem pętli (technika LAMP), która eliminuje niektóre trudności pojawiające się przy zastosowaniu reakcji PCR, pozwala w stosunkowo krótkim czasie przeprowadzić diagnozę w stadzie drobiu w kierunku wystąpienia zakażenia wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków HPAI. Ilość namnażanego DNA przy zastosowaniu LAMP jest 1000-krotnie większa aniżeli w reakcji PCR i może być uzyskana w czasie krótszym niż jedna godzina, a ponadto może być przeprowadzona bez potrzeby użycia zaawansowanego sprzętu laboratoryjnego.Odpowiednie doposażenie sprzętu LAMP pozwala na jego skuteczne zastosowanie w zmiennych warunkach fermowych. Diagnozę może z powodzeniem wykonać lekarz weterynarii lub przeszkolony pracownik fermy.Tradycyjne powszechnie stosowane metody diagnozy polegają na wysłaniu próbek, pobranych w stadzie podejrzanym o zakażenie wirusem grypy ptaków, do wyspecjalizowanego laboratorium i oczekiwaniem przez 24 (a nawet 48) godzin na wynik potwierdzający (lub wykluczający) zakażenie stada drobiu wirusem grypy ptaków, co znacznie wydłuża okres niezbędny do podjęcia odpowiedniej decyzji i nie pozwala tym samym na skuteczne zapobieżenie rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa na inne stada drobiu.MRiRW w odpowiedzi na wniosek Izb Rolniczych stwierdza, że rekompensata z tytułu odszkodowania za utracone zyski (pomoc o charakterze ekonomicznym) nie przysługuje tym fermom, które nie zostały objęte nakazem Inspekcji Weterynaryjnej do uboju drobiu zakażonego wirusem grypy ptaków, chociaż znalazły się w obszarach zapowietrzonym lub zagrożonym, ustanowionych w związku z wystąpieniem ogniska choroby grypa ptaków. Kwestie natury ekonomicznej, związanej z rentownością gospodarstw utrzymujących zwierzęta, pozostają poza zakresem regulacji bezpośrednio związanych z ustawową ochroną zdrowia zwierząt.Niemniej prawodawstwo unijne stanowi, że KE może wprowadzić – na wniosek danego państwa – nadzwyczajne środki wsparcia rynku dotkniętego ograniczeniami handlu wynikającymi z utraty zaufania konsumentów czujących m.in. zagrożenie dla swojego zdrowia. Obecnie w MRiRW trwają prace nad przygotowaniem takiego wniosku w związku z wystąpieniem grypy ptaków na terenie Polski w latach 2021-2023. 

Partnerzy

Zakup czasopisma