Bieżący numer

Prokuratorzy szukają winnych spowodowania afery fipronilowej w UE

 

Prokuratorzy postanowili w tym tygodniu wejść do Belgijskiej Federalnej Agencji ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie skandalu, jaki został wywołany po zastosowaniu fipronilu na fermach kur niosek w 2017 r. Przypomnijmy, że stosowanie fipronilu, używanego m.in. jako środek zwalczający pasożyty u zwierząt towarzyszących (psy, koty), jest zabronione na fermach zwierzęcych produkujących surowce służące do produkcji żywności.

Prokuratorzy oskarżają belgijską Agencję o zatajenie informacji o skażeniu jaj fipronilem, a następnie o rozpowszechnianie fałszywych danych. Podobnie przedstawiciele holenderskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności po wybuchu afery fipronilowej latem w 2017 r. zataili, że fipronil był powszechnie stosowany na fermach kur niosek od listopada 2016 r., co jest podstawą oskarżenia ze strony niemieckich władz w stosunku do Holandii (Niemcy importują znaczące ilości jaj z Holandii).

Skandal z fipronilem dotknął producentów jaj w 26 krajach UE i wywołał znaczący spadek zaufania mieszkańców UE co do skuteczności działania europejskiego systemu bezpieczeństwa żywności.