Bieżący numer

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować mięso drobiowe do krajów UE

Zespół inspektorów z działu Analiz i Audytu Departamentu ds. Żywności i Zdrowia przy Komisji Europejskiej udzielił licencji importowej czterem przedsiębiorstwom drobiarskim (Madi, Ovako, Brovis i Agreks) z Bośni i Hercegowiny na eksport mięsa drobiowego i wyrobów z tego mięsa na rynki Unii Europejskiej. Inspektorom towarzyszyli lekarze weterynarii z UE.

Inspektorzy przeprowadzili kontrolę w zakładach należących do wyżej wymienionych przedsiębiorstw. Jednocześnie zostali poinformowani przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych BiH o potencjalnych możliwościach eksportu drobiu w najbliższym czasie także z innych bośniacko-hercegowińskich przedsiębiorstw drobiarskich.

Zgoda na import mięsa drobiowego na rynki UE umożliwi przedsiębiorstwom drobiarskim w BiH dalszy rozwój, pozwoli zainwestować w rozwój zaplecza hodowlanego (fermy rodzicielskie, zakłady wylęgowe, fermy tuczu brojlerów), a wielu bezrobotnych znajdzie zatrudnienie (w 2014 r. bezrobocie wśród młodych w Bośni i Hercegowinie wyniosło 57,5 proc.), dzięki czemu poprawi się sytuacja ekonomiczno-społeczna w tym kraju. BiH jest w trakcie procesu akcesyjnego na członka UE.