Bieżący numer

Ptasia grypa rujnuje rynek jaj wylęgowych w Afryce

Producenci piskląt w Afryce są zmuszeni do importu jaj wylęgowych z Europy. Powodem takiej decyzji jest stosunkowo wysokie skażenie bardzo wielu stad reprodukcyjnych kur mięsnych wysoce zjadliwym wirusem ptasiej grypy H5N8 w krajach, które tradycyjnie produkowały znaczne ilości jaj wylęgowych na potrzeby przemysłu drobiarskiego w Afryce.

Problem dotyczy m. in. RPA, która jest największym producentem jaj wylęgowych w Afryce, a w której z powodu skażenia wysoce zjadliwym wirusem grypy wybito wiele stad reprodukcyjnych.

Niedobór jaj wylęgowych spowodował znaczny wzrost cen piskląt z 0,55 do ponad 1 USD/szt., co w dość krótkim okresie czasu może spowodować załamanie się opłacalności produkcji brojlerów w wielu krajach afrykańskich.

Trevor Shaw, dyrektor Fairhill Chickens w Zambii stwierdził, że zambijski rząd chcąc temu zapobiec postanowił znieść okresowo 40-procentowe cło na jaja wylęgowe z krajów spoza Afryki, w tym z Europy. Podjęte decyzje mają też zapobiec ewentualnemu przemytowi mięsa drobiowego z sąsiednich krajów, w których kurczęta są produkowane w niższych cenach.