Bieżący numer

Miliony kur niosek chorych na ptasią grypę zlikwidowano w RPA

Prawie 63 % (ok. 2,6 mln sztuk!) kur niosek z ferm w Prowincji Przylądkowej Zachodniej RPA zostało zlikwidowanych w ostatnim czasie po tym, jak stwierdzono, że w blisko 60 fermach kury są chore na ptasią grypę. Chorobę wywołał wysoce zjadliwy szczep wirusa ptasiej grypy H5N8.

Decyzja o likwidacji chorych kur w tak ogromnej skali ma służyć powstrzymaniu gwałtownego rozprzestrzenianie się choroby na inne stada drobiu, a także zapobiec groźbie ponownego zainfekowania ptaków w fermach zasiedlanych kurami wolnymi od wirusa ptasiej grypy w innych regionach RPA, szczególnie w Prowincji Gauteng.

Alan Winde, minister w rządzie RPA poinformował, że wszystkie kurniki w Prowincji Western Cape zostaną poddane bardzo dokładnej dezynfekcji, ale ponowne ich zasiedlenie będzie możliwe dopiero po całkowitym uwolnieniu tej Prowincji z obecności wirusa ptasiej grypy.

Poinformowano również, że 114 ferm strusi w Prowincji Western Cape jest pod ścisłą obserwacją i kontrolą służb weterynaryjnych, ale jak dotąd nie stwierdzono żadnych przypadków zachorowania strusi na ptasią grypę.