Bieżący numer

W Meksyku ma być zakazany chów kur w klatkach?

 

Pod koniec listopada w La Paz, Meksyk, przedstawiciele pięciu organizacji broniących praw zwierząt postanowili utworzyć koalicję, aby od teraz wspólnie walczyć o uwolnienie wszystkich meksykańskich kur niosek z klatek (Meksyk produkuje ponad 2,7 mln ton jaj/rok, spożycie wynosi 320 jaj/osobę).

W związku z tym B. Ruiz, Industria Avicola, zapytał: Czyje prawa są ważniejsze – kur, aby mogły swobodniej machać skrzydłami, czy mieszkańców Meksyku, jednych z najbiedniejszych w Ameryce Łacińskiej, dla których jaja stanowią tanie źródło białka zwierzęcego? Zakazując chowu kur w klatkach walczycie z produkcją wartościowej i taniej żywności, a nie z wytwarzaniem zbędnych rzeczy – dodał Ruiz.

Coraz częściej publikowane są oświadczenia ponadnarodowych koncernów, że za 3-5 lat przestaną kupować jaja z klatkowego chowu kur. Czy ktokolwiek pomyślał, ile jaj te koncerny kupują w porównaniu do tej ilości jaj, jaka jest spożywana bezpośrednio przez ludzi na całym świecie – dopytuje Ruiz? I jak będzie kształtowało się spożycie znacznie droższych jaj z bezklatkowego chowu kur?