Bieżący numer

REIMS sposobem na szybkie wykrywanie obcych surowców w produktach drobiowych

 

Spektrometria masowa, powszechnie stosowana metoda analityczna w medycynie, farmacji czy ochronie bezpieczeństwa żywności, pozwala na identyfikację obcych substancji w produktach mięsnych, w tym w wyrobach drobiowych.

Ponieważ coraz częściej w środkach przekazu społecznego pojawiają się doniesienia o nieprawidłowościach w etykietach produktów, które nie informują potencjalnych konsumentów o zawartych w danym produkcie obcych surowcach biologicznych, a co powoduje znaczący wzrost utraty zaufania konsumentów do producentów żywności, naukowcy z Uniwersytetu w Czechach i Instytutu w Irlandii Płn. proponują na podstawie przeprowadzonych badań wprowadzenie do praktyki nowoczesnej metody spektrometrii mas REIMS, pozwalającej na analizę cząsteczek (jonów) zawartych w oparach badanego produktu. Uzyskane w badaniu widmo pozwala nie tylko na identyfikację wszystkich surowców zawartych w danym produkcie, ale także na określenie ich zawartości (np. w hamburgerach, konserwach, pasztetach czy wędlinach).

Badanie spektrometrem masowym zjonizowanych cząsteczek podczas szybkiego parowania trwa zaledwie kilka minut i z powodzeniem może być stosowane w każdych warunkach, także bezpośrednio w hurtowni, restauracji czy sklepie.